Dlaczego rowerek biegowy?
W przeciwieństwie do rowerków trójkołowych czy tradycyjnych rowerków z doczepianymi kółkami, rowerek biegowy pozwala dziecku skupić się wyłącznie na utrzymaniu równowagi, absolutnie koniecznej podczas jazdy na tradycyjnym rowerze. Kiedy maluch z pomocą praktyki na rowerku biegowym złapie równowagę i koordynację, samo pedałowanie okaże się pestką, do opanowania w kilka minut.
Kiedy zacząć?
Jeśli pociecha potrafi chodzić, może rozpocząć naukę na rowerku biegowym. Jeździć mogą zatem nawet maluchy w wieku 18 miesięcy. Zazwyczaj łapią za kierownicę, „dosiadają” rowerka okrakiem i zaczynają... iść. Szybko uczą się siadać, odpychać nogami, biegać, wkrótce potem balansować na dwóch kołach. Podczas gdy inne rowerki okupują garaż, zbierając kurz, aż właściciel będzie wystarczająco duży, aby na nich jeździć - rowerek biegowy trafi do stałego użycia już od pierwszego dnia.
Bezpieczeństwo
Rowerek biegowy pozwala na naukę jazdy w najbezpieczniejszy sposób! Trójkołowce przewracają się, obdzierają kostki i trudno na nich pedałować. Rowery z doczepianymi kółkami są ciężkie, wysokie i nieco przerażające dla młodych rowerzystów. Jedne i drugie stwarzają okazje do bolesnych obrażeń i traumy. Z rowerkiem biegowym nie ma na to szans. Nie ma linek, łańcuchów, zębatek, pedałów i innych wystających części, które mogą zrobić krzywdę dziecku.
Pewność
Rowerek biegowy jest solidny, stabilny i bezpieczny. Zetknąwszy się z nim, zgodnie z pierwszym wrażeniem niestabilności, dziecko instynktownie opiera obie stopy na ziemi. Nie ma mowy o przewracaniu czy chwianiu się, które mogą skutecznie zniechęcić malucha do jazdy. Lekkość rowerka i nisko osadzony środek ciężkości powodują, że łatwo nim manewrować i kontrolować tor jazdy, co sprawia, że dziecko czuje się na nim pewnie i bezpiecznie.
Mobilność
Dla rodziców taki pojazd to dodatkowa korzyść – szkrab stanie się zdecydowanie bardziej mobilny. Rowerek biegowy otworzy przed nim świat! Zabierzcie go ze sobą na piknik, do parku czy gdziekolwiek, gdzie można chodzić. Koniec guzdrania! Milusiński nadąży za Wami z łatwością.
Jak dobrać rowerek biegowy?
Istotnym kryterium przy doborze rowerka biegowego jest wiek. Jest ważny ze względu na dodatkowe wyposażenie niektórych rowerków. Trzylatek może nie opanować hamulca ręcznego i będzie on wyłącznie rozpraszał jego uwagę. Dla maluchów im lżejszy rowerek tym lepiej. Najważniejszy jest jednak wzrost dziecka. Zdarzają się przecież dwulatkowie wzrostu czterolatków i odwrotnie. Jaka wielkość? Ogromne znaczenie ma zasada, w myśl której dziecko, siedząc na siodełku biegówki, dwoma całymi (!) stopami dotyka podłoża. Niedopuszczalne jest, aby przy maksymalnie obniżonym siodełku sięgało ziemi jedynie paluszkami czy przechylało się na jedną stronę, by się podeprzeć. Nie należy zatem kupować rowerka „na wyrost”, gdyż nie będzie spełniał swojej funkcji, a to może skutecznie zrazić malucha do jazdy. Większość rowerków posiada regulację siodełka w zakresie 10 centymetrów, co umożliwia komfortową jazdę nawet przez dwa sezony. Niektóre modele posiadają wymienne sztyce do siodełka, dzięki którym rowerek dłuuugo „rośnie” razem z naszym szkrabem. Aby ustalić wysokość siodełka, a tym samym dobrać odpowiednią wielkość rowerka, należy przede wszystkim zmierzyć długość nóżki dziecka.
Jak zmierzyć nóżkę?
Mówiąc o długości nóżki, mamy na myśli wymiar wewnętrzny, od spodu stopu do pachwiny. Pomiaru dokonujemy w obuwiu, którego maluch będzie używał podczas jazdy, w pieluszce, jeśli używa pieluszki. Najlepszym rekwizytem do pomocy będzie... książka. Wkładamy ją pomiędzy nóżki i mierzymy odległość od podłoża do grzbietu książki. Gotowe!