Opcje przeglądania
Kategorie
Dostępność
Nowość
Promocja

CO TO JEST ULTIMATE FRISBEE®?

 

Gra Ultimate Frisbee® wymaga stałego ruchu i wytrzymałości fizycznej graczy rugby oraz umiejętności podawania w powietrzu cechującej zawodników piłki nożnej. W rozgrywce, która odbywa się na boisku podobnym do boiska do gry w piłkę nożną uczestniczą dwie siedmioosobowe drużyny. Celem gry jest zdobywanie punktów poprzez łapanie dysku w strefie punktowej przeciwnika. Zawodnik, który złapie dysk nie może z nim biec, może jednak się odwrócić i powinien go szybko podaćdo innego gracza.

 

Zawodnicy grający w Ultimate Frisbee®, podobnie jak w koszykówce, przechodzą z ataku do obrony, poruszając sięszybko po boisku. Zmiana następuje w przypadku, gdy dysk spadnie na ziemię, zostanie przechwycony przez przeciwnika, wypadnie poza boisko lub gracz trzyma go dłużej niż przez 10 sekund. Chociaż Ultimate Frisbee® przypomina wiele tradycyjnych sportów, jeśli chodzi o wymaganą sprawnośćfizyczną zawodników, jej zasady są na tyle proste, że nie wymaga sędziego. Podstawą filozofii tego sportu jest tak zwany „duch gry”, który jest wpisany w zasady gry i przestrzegany przez zawodników na wszystkich poziomach rozgrywek – od lokalnych meczy do zawodów światowych.

Grę Ultimate wymyśliła w 1967 r. grupa studentów z Columbia High School w Maplewood w stanie New Jersey. Pierwsze oficjalne zasady gry zanotowano w 1970 r. Ultimate Frisbee®, będący jednym z najszybciej rozwijających się sportów naświecie, uprawiany jest w ponad 42 krajach przez setki tysięcy kobiet i mężczyzna, dziewcząt i chłopców.

 

10 PROSTYCH ZASAD GRY ULTIMATE

 

1.POLE – kształt prostokąta ze strefami końcowymi. Właściwe pole gry ma długość 64 m i szerokość 36 m, a głębokość strefy końcowej wynosi 22,5 m.

2.GRA ULTIMATE – każdy punkt rozpoczyna się od ustawienia obu drużyn na linii bronionej przez siebie strefy. Zawodnik obrony wyrzuca dysk (nazywa się to pullem) do drużyny atakującej. We właściwych rozgrywkach drużyna liczy siedmiu zawodników.

3.LICZENIE PUNKTÓW – za każdym razem, gdy atakujący wykona podanie w strefie końcowej obrony, zdobywa punkt. Gra wznawiana jest po każdym zdobyciu punktu. Tradycyjnie gra się do 15 punktów, ale zawodnicy mogąustalić, że zwiększają lub ograniczają liczbę wymaganych punktów.

4.PORUSZANIE SIĘ DYSKU – dysk można rzucać w każdym kierunku podając go do zawodnika ze swojej drużyny. Z dyskiem nie wolno biegać. Zawodnik, który jest aktualnie w posiadaniu dysku („rzucający”) ma dziesięć sekund na wykonanie podania. Czas odliczany jest przez obrońcę, który kryje rzucającego.

5.ZMIANA POSIADANIA – jeżeli podanie jest wykonane nieskutecznie (np. dysk wyleci poza boisko, upadnie na ziemię, zostanie zablokowany, przejęty), drużyna broniąca wchodzi natychmiast w jego posiadanie i automatycznie staje się atakującą.

6.ZMIANY – zawodnik nie będący aktualnie na boisku może zmienić innego gracza po zdobyciu/straceniu punktu lub w przypadku kontuzji.

7.KONTAKT FIZYCZNY – kontakt fizyczny między zawodnikami jest niedozwolony. Zabronione jest równieżposzturchiwanie i zasłanianie. Każde dotknięcie przeszkadzające w grze jest traktowane jak faul.

8.FAULE – gdy jeden z zawodników inicjuje kontakt fizyczny z innym graczem, jest to faul. Gdy faul powoduje utratęprzez zawodnika dysku, gra zostaje wznowiona od chwili poprzedzającej faul. W przypadku gdy faulujący nie zgadza się z decyzją, akcja zostaje powtórzona.

9.SĘDZIOWANIE – Zawodnicy są sami odpowiedzialni za faule i inne wykroczenia. Sami rozwiązują wszelkie spory.

10. DUCH GRY – Ultimate kładzie nacisk na sportowe zachowanie i fair play. Zachęca się do współzawodnictwa, ale nie może ono brać góry nad poszanowaniem dla przeciwnika, stosowaniem się do reguł gry oraz zasadnicząradością z gry. Wielkość boiska można dostosować do liczby zawodników. W przypadku drużyn liczących po czterech graczy, idealne jest boisko o długości 27 m, szerokości 22,5 m oraz głębokości strefy końcowej 4,5 m. Wypróbuj, jakie ple gry jest najlepsze dla twojej grupy. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy zapoznaćsię ze stroną internetową www.frisbeedisc.com.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl